Niezastąpione zimą. Zalety ogrzewania postojowego
Ogrzewanie postojowe jest zestawem urządzeń, które pozwalają na ogrzanie samochodu jeszcze przed wejściem do niego kierowcy. Dzięki temu sprytnemu sprzętowi samochód jest nagrzany i praktycznie od razu gotowy do jazdy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza zimą, kiedy kierowcy zmagają się z niskimi temperaturami i muszą użerać się z zamarzniętymi szybami, drzwiami i uszczelkami, a do tego muszą siedzieć w bardzo zimnym wnętrzu auta.
Jakie są największe zalety ogrzewania postojowego i jak ono działa?
Działanie ogrzewania postojowego jest stosunkowo proste. Powietrze lub płyn chłodniczy jest ogrzewany, a następnie przepływa wokół komory spalania paliwa. Powstałe ciepło wykorzystywane jest do ogrzania wnętrza samochodu. Ogrzewanie postojowe najczęściej wykorzystywane jest w samochodach dostawczych i ciężarowych. Największą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście zapewnienie komfortu cieplnego kierowcy i pasażerom. Nawet w największy mróz można wsiąść do nagrzanego samochodu, co jest naprawdę wygodną opcją.
Drugą zaletą tego rozwiązania jest skrócenie czasu przygotowania do jazdy. Każdy kierowca chociaż raz zastał swój pojazd z zamarzniętymi szybami i zamkami. Drapanie jest nie tylko niewygodne, ale także czasochłonne, przez co niekiedy można spóźnić się do pracy czy na ważne spotkanie. Niekiedy nawet wyjątkowo niska temperatura może sprawić, że samochód w ogóle nie będzie chciał odpalić.
Do zalet ogrzewania postojowego należy także bezpieczeństwo. Zdrapując lód z szyb, można przypadkiem porysować szybę lub lakier. Środki odmrażające nie zawsze są pod ręką, a czasami nie radzą sobie z większą ilością lodu. Stosując ogrzewanie postojowe, już nigdy nie trzeba będzie zmagać się z wyżej wspomnianymi problemami, a szyby i lakier są chronione przed zarysowaniami.